...
Стругання деревини PDF Печать E-mail

Тема 13. Стругання деревини.

Питання теми та основні терміни
1. Інструменти для ручного стругання;
2. Ручне стругання:
· підбір матеріалів;
· заточка ножів;
· налагодження інструмента,
· стругання деревини;
· перевірка якості виконаних робіт;
3. Інструменти для механізованої обробки деревини
Основні терміни теми: рубанок, шерхебель, кальовка, галтель, шпунтубель, горбач, зензубель, колодка, залізко, ріжок, стружколамач, струг, кут присадки залізка, цинубель, стругання “під лінійку”, в “кут” і “в розмір”.
Інструменти для ручного стругання.Для ручного стругання використовують дерев'яні рубанки. Рубанок (мал. 20,а) складається з дерев'яного корпуса 1, у який5 вставлено ніж 5, міцно закріплений клином 4. Клин спирається на заплечики, зроблені з боків льотка 3. Площина поверхні льотка, до якої прилягає ніж, повинна забезпечувати його щільне прилягання. Хитання ножа не допускається. Ніж вставляють у гніздо корпусу під кутом 45°.
У підошві 8 рубанка, тобто в нижній частині корпуса, є вузький проріз (проліт), через який за підошву виступає лезо ножа. Проріз має ширину 5,7+0,5...1 мм.
Для кращої роботи рубанком і зручним просуванням його по матеріалу в передній частині є ріжок 2. Підошва рубанка, фуганка повинна бути рівною, гладкою. Через те що підошва працює на стирання, у ній роблять вклейку з деревини граба, клена, білої акації, ясена чи бука. Ріжок, упор, клин, накладки колодки роблять з деревини, передбаченої для виготовлення підошви корпуса, та з деревини берези,  ільма чи береста. Ручки виготовляють з фанерної не облицьованої плити ПФ-А. Склеюють підошву рубанка і накладку на водостійких клеях. Деревина для виготовлення рубанків, фуганків не повинна мати тріщин, гнилі, червоточин; вологість її повинна бути (10+2)%.
Поверхні деталей рубанків, фуганків, за винятком підошви корпусів (колодок) і поверхні клина, що прилягає до ножа, покривають світлим водостійким лаком.

Рубанки: а - загальний вид, б — шерхебель, в — з одинарним ножем, г — з подвійним ножем;1 — корпус,2- ріжок, 3 — льоток, 4 — клин, 5 — ніж, 6 —упор -пробка, 8-підошва, 9-шерхебельний ніж, 10 — ніж одинарного рубанка,11- ніж подвійного рубанка, 12 — стружколамач, 13-ніж із стружколамачем.
Шерхебель (ДСТ 14666—79)  призначений для чорнового стругання деревини уздовж, поперек і під кутом до волокон. Після стругання шерхебелем поверхня деревини виходить нерівною зі слідами заглиблень у виді жолобків. Це викликано тим, що лезо ножа має овальну форму з радіусом 35 мм. При роботі ніж випускають до 3 мм. При роботі шерхебелем стружка виходить вузька і товста.
Рубанок з одинарним ножем (ДСТ 14664—77) застосовують для вирівнювання поверхні після розпилювання чи для стругання її після обробки шерхебелем. Лезо в ножа шириною 40 мм прямолінійне, випускають його на 1мм. Так як в цьому рубанку немає стружколамача , то стружка утворюється без зламу, тому на поверхні оброблюваної деревини часто утворюються задирки, а іноді сколи.
Рубанок з подвійним ножем (ДСТ 14665—77) використовують для чистового стругання деревини, застругування торців, а також завилькуватої деревини і деревини з задирками. Цей рубанок крім ножа має контрніж — стружколамач 12. При наявності стружколамача поліпшується якість стругання, тому що стружка після відділення піднімається нагору по ножеві, відгинається і, потрапляючи на стружколамач, ламається. Злам стружки після відділення запобігає можливості її відщеплювання чи сколу від поверхні деревини.

Крім дерев'яних рубанків для стругання деревини застосовуються металеві шерхебелі і рубанки з одинарним і подвійним ножем .Рубанки являють собою металевий корпус, у який вставлено ніж 4, що закріплюється в корпусі гвинтом 3 Ріжок 2 і ручка 5 виготовляються з дерева. Величину знімаємої стружки регулюють вильотом ножа. Для цього потрібно звільнити гвинт 3 і перемістити ніж 4вверх чи вниз на потрібну величину, а потім знову зажимають гвинт. Металеві рубанки застосовують в основному для виконання ремонтних робіт.
Фуганок (ДСТ 14670—77) служить для кінцевого чистового стругання, а також для прифуговки окремих деталей. Фуганок майже в три рази довший за рубанок, що дозволяє стругати ним довгі деталі. У передній частині фуганка на корпусі розміщена пробка (ударна кнопка) 1, ударом молотка по який, з корпуса вибивають ніж з льотка. При обробці фуганком деревини з хвилястою поверхнею виходить стружка невеликих кусків, а при повторному проході утворюється непреривна тонка стружка, яка показує, що стругання варто закінчити, так як поверхня виходить гладкою.
Більш короткі деталі обробляють напівфуганком (ДСТ 14671—77), що має більш короткий корпус (530 замість 650 мм) і ніж шириною 50 мм, довжиною 180 мм.
Для зачищення деревини, що має задирки і завилькуватість, застосовують рубанок з вкороченим корпусом — шліфтик. Шліфтик має вузьку щілину (шириною 5 мм) і збільшений кут присадки (60°), завдяки чому при роботі ним знімається тонка стружка і поверхня деревини обробляється чистіше.

Цинубель (ДСТ 14667—79)  служить для утворення на поверхні деревини дрібних, ледь помітних борозен і ворсистості під склеювання (облицьовування). Ніж встановлений під кутом 80°, має зазубрене лезо. При заміні в цинубелі зазубреного ножа на звичайний його можна використовувати як шліфтик.

Торцевий рубанок використовують як звичайний рубанок і для стругання торців, тому що встановлений в ньому під кутом до бічної поверхні ніж полегшує процес стругання і підвищує якість обробки. Якщо звичайним рубанком стругати під кутом до осі дошки, то ним можна користуватися як торцевим рубанком.

Зензубель (ДСТ 14668—79) служить для ручної виборки і зачищення чвертей у деталях столярних виробів. Корпус у зензубеля високий (80 мм) і вузький з прямою підошвою. Наявність у корпусі бічного отвору забезпечує вільний вихід стружки в процесі стругання і підвищує якість обробки. Ніж зензубеля має заточення збоку і знизу, завдяки чому при роботі ним утворюється чверть.

Фальцгебель (ДСТ 14669—79) служить для вибірки чвертей у деталях столярних виробів; на відміну від зензубеля має східчасту підошву.

 

Яндекс.Метрика >