загрузка...
Конспект уроку: Основні пунктограми в складному реченні PDF Печать E-mail

Конспект уроку: Основні пунктограми в складному реченні

Мета: закріпити вивчене про пунктограми в складному реченні, удосконалювати пунктуаційну грамотність учнів.
Тип уроку: урок закріплення знань і навичок.
Обладнання: підручник, таблиці.

ХІД УРОКУ
1.    Повідомлення теми та мети уроку.
2.    Відтворення теоретичних відомостей.
Бесіда.
1.На якій підставі складні речення поділяються на сполучникові та безсполучникові?
2.Які розділові знаки можуть вживатися між частинами складних речень із сполучниковим зв'язком? Між частинами безсполучникових речень?
3.Коли між частинами складносурядних не ставиться кома?
4.В яких випадках між частинами складносурядних і безсполучникових речень ставиться крапка з комою?
5.Коли між частинами безсполучникового речення ставить двокрапка?
6.В яких випадках між частинами безсполучникового речення ставиться тире?
3.    Виконання вправ на закріплення вивченого.
Прочитати речення, у кожному виділити граматичні основи
Вказати речення із сполучниковим та безсполучниковим зв'язком. Пояснити вживання коми між частинами складних речень.
Не погасне висока потуга Дніпра, не зміліє в отецьких криницях вода... (Б. Олійник). Лягаю на цямрини, і криниця луною озивається мені (Б. Мозолевський). Цей світ нас приймає, неначе і я припаду до землі, як Антей (Д. Кремінь). Хтось цінить на карбованці, на літри добробут свій і неозорий світ, а я його вимірюю в палітрі, вміщаю в сотнях сонячних палітр (Б. Дегтярьов). Скидаю шапку я перед співцем, що не живе лиш повним гаманцем, а журиться, і плаче, і стражда, коли діткне його чужа біда (І. Сварник)




Прочитати речення, довести, що вони є складносурядними
Пояснити відсутність коми між частинами складносурядних речень
Десь кінь скубе отаву і дзвонять пута на його ногах (В.Сосюра ). У садку туман і світло пада від ліхтаря навскіс дерев…(М.Самійленко).
Зловісно в одсвітах різьбилися хащі й гадючився берег із хвиль темноти (М. Стельмах). Учора похвалили випадково і я зрадів, а нині каюсь (В. Герман). І в той час скирти і клуня зайнялись і зорі зникли (Т. Шевченко).

Прочитати
Пояснити вживання між частинами складних речень крапки з комою.
Зорі сяють; серед неба горить білолиций; верба слуха соловейка, дивиться в криницю... (Т. Шевченко). Солов'ї з обох боків ставу по вербах висвистували; озвалася вода стома голосами (П. Куліш). Сонце, піднімаючись угору, привітно сяє-гріє; вітрець легенький дише; жайворонки, в'ючись над дорогою, щебечуть; там, у темному лісочку, кують зозулі... (Панас Мирний). Шумить Дніпро, сивіє, й чорніє, і плескає в береги; розвивається верба, зеленіють комиші (Марко Вовчок). На землю вже тихий скрізь вечір лягає; з високого неба вже місяць сіяє (Б. Грінченко).
Сидить на високій могилі кобзар старесенький, в останню свою годину пригортає до грудей кобзу та промовляє до неї, як до вірної дружини, говорить зі степом, з деревами і птахами; кобза багатострунним оркестром гримить запорозьким маршем; голос кобзаря звучить хоралом із широт землі та огрому небес; з ясною думою на чолі виходить перед очі здивованого світу воскресла Мати Україна, простягає руки до своїх дітей і молить за них Бога, просить прощення блудних синів і пригортає до серця лицарів.
(За Я. Гояном)
Словник.
Хорал — твір урочистого, піднесеного характеру.

Переписати речення, довести, що вони є безсполучниковими.
Пояснити вживання двокрапки між частинами безсполучникових речень (при потребі скориставшись поданою нижче таблицею).
Дмитер хитер: сам з'їв курку, а сказав, що полетіла. Ми — родичі: на одному сонці онучі сушили. Людський вік, як маків цвіт: удень ти на стеблі, увечері на землі. Він дуже грамотний: слово «корова» пише з м'яким знаком. Добре найнявся: дають рано води, а ввечері пити. Батько був середній хазяїн: візьме торби по боках, а сам посередині. На базарі два дурні: один дешево дає, другий дорого платить. З панами не міряйся чубами: довгий підстрижуть, а короткий витягнуть. Панська ласка — не коляска: на ній не далеко заїдеш. Сором не ворон: він очей не видзьобає. Гроші як вода: вони крізь пальці протікають. Він як собака на стерні: сам не їсть, іншому не дає. Підождіть: прийде коза до воза сінця просити. Ранок — панок: уранці не встиг, то ввечері не здогониш. Перш ніж жениться, починай журиться: треба ложки, треба миски, треба ночов і колиски.
(Нар. творч.)
Кинь нарешті об землю бідою: воля лиш — найкревніша рідня! (В. Забаштанський). Простої істини не забувай: людина й слово — то світи космічні! (М. Самійленко). Мені здається: музика — космічна, найбільш космічна із усіх мистецтв (Л. Костенко). Не сподіваючись на більше, я мрію тільки про одне: хоч одного створити б вірша, який переживе мене (В. Соколов). Істина одна незаперечна, суть її підтверджують слова: не зів'є поезія гніздечка в тій душі, що вбога і черства (Б. Дегтярьов). Уже потонули в небі ключі журавлів без журних, я стверджую: день цей буде багатим і справжнім днем!.. Я стверджую: це безсмертя! Я стверджую: я живу! (К. Герасименко). Прислухайся: твій горб розправився в крило! (М. Самійленко). Що то рідна земля: поміж бетонних плит, припасованих щільно, ніби блоки єгипетських пірамід, квітне петрів батіг (О. Завгородній). Переплітається небо з водою: весна! Переплітається світ на долоні весла (Л. Вишеславський). Мишва таку приміту знає: у кого довший хвіст — той розум більший має... (Л. Глібов).
Вкраїнче, знай: ганебно спав твій край, докіль над ним не розітнувся спів двох геніїв, двох славних Кобзарів... Тому в відновленім краю згадай: сонце України є Шевченко, а соловей її Весни – Лисенко (А. Казка). М'ятежні звуки. Мариться чи сниться: із нами був і Лисенко, й Шопен (О. Ющенко). У житті побачиш ти такі картини: поганий друг в житті завжди покине (В. Голубничий). Так хороше і моторошно так: шаріє надвечір'я, мов підпалок (В. Стус), Боюсь людей, що проживуть, як гості, все життя: від них, чогось мені здається, віє цвинтарями (М. Стельмах). Я знаю: усі красиві біднішають від прикрас. Я знаю: великій силі наказує слабість по раз. Я знаю: одній людині життя віддавали сотні. Я знаю: всіма любимі були найчастіше самотні. Я знаю: у ніжній хмарці злітало просторе море. Я знаю: в маленькій чарці топилось велике горе. Я знаю багато дуже в чужих і своїх ділах. Я знаю, що мертві душі страшні у живих тілах (П. Скунць). Душа, не забуваймо, череп'яна: коли її побити раз, то склеїти все-таки можна, а от цілою вона не буде ніколи (Р. Дідула). Серед істин в сутності мінливих час одну міняти не схотів: не буває квітів некрасивих, а жінок негарних — поготів (М. Луків).



ВЖИВАННЯ ДВОКРАПКИ У БЕЗСПОЛУЧНИКОВОМУ РЕЧЕННІ
Правило    Приклад
Якщо друга частина речення виражає причину того, про що йдеться в першій
Якщо друга частина розкриває
зміст попередньої (можна  вставити слова а саме)
Якщо в першій частині є слова так, такий, знати, чути, дивитись, бачити,  зрозуміти, говорити тощо    Замкнув вовка межи вівці: нехай тюрму знає (Нар. творч.).

Найшла коса на камінь: коса не втне, камінь не піддається! (Нар. творч.).

Казали люди: квач притикою не буде (Нар. творч.).
Переписати, розставляючи пропущені розділові знаки
Пояснити вживання тире. При потребі скористатися поданою нижче таблицею.
Не потурай журбі — вона тебе ножем під серце, а ти їй під ніс перцю. Батько хай іде орать — його коні знають. Мати праведна — опіка й охорона в сім'ї камінна. Стоїш високо — не будь гордим, стоїш низько — не гнися. Була б охота — наладиться робота. Гляне — молоко кисне. Болить у грудях — не бути в людях. Голова сивіє — чоловік мудріє. Проштрафився — носа не показує. П'ятами накивав — аж залопотіло. Слово до слова — зложиться мова. Пришла біда — тримайся, прийшло лихо — пильнуй. Мужик захворіє — попа кличуть; піп захворіє — по лікаря посилають. Відрізана скиба від хліба — вже її не притулиш. Швидко їдеш — тихо понесуть. Кіт з хати — миші танцюють. Великий рід — пісний обід. Не слухав тата — послухаєш ката. Є — минеться, нема — обійдеться.
(Нар. творч.)

Нічого нам дорожчого немає, ніж рідний край — на тому світ стоїть (Б. Степанюк). Голос іволги плаче за лісом — малинова луна доліта (Б. Мозолевський). Сивий лірник заспіває — в когось котиться сльоза (Б. Гірський). Не викидайте слова з пісні — залишиться болюча рана (Г. Гордасевич). Пройдусь по полю — спогад в серце бризне (М. Петренко). Вітер війнув — листя з клена жовте полетіло (ТІ. Тичина). Поглянь — шляхи ведуть у світ широкий (JI. Закордонеиь). Мине тиждень — все навкруги німуватиме (Н.Скобелева Сологуб). Скрадливо іде з ярів Лисиця — захрумтів під лапами бур'ян (М. Удовиченко). Одчинилися двері — Ксеня, бліда, заплакана, кинулась до мене (Б. Грінченко).
Бувають хвилини — душа стрепенеться (В. Самійленко). Осокір зітхає безборонно — вже немає половини крони (Л. Талалай). День за днем, за тижнем тижні — непомітно лине час (Н. Забіла). Оглянуся назад — ледве видно в туманах стежину (М. Рильський). Уранці глянеш — хочеться літати (Л. Костенко). Синє небо, рвані хмари — прийдуть дні, як літні чари! (М. ТЦербак). Що посієш — те і вродить під веселкою небес. Відбудовуйсь, мій народе,— дух відродження воскрес! (П. Харченко).
ВЖИВАННЯ ТИРЕ У БЕЗСПОЛУЧНИКОВОМУ РЕЧЕННІ
Правило    Приклад
Зміст частин протиставляється (можна вставити сполучник а)
У першій частині вказується на час або умову дії, про яку говориться в другій частині (можна вставити коли, якщо)
Друга частина виражає наслідок або висновок із того,
про що йдеться в першій (можна і вставити через те, тому)    Ще сонячні промені сплять — досвітні огні вже горять (Леся Українка).
Блискавка блисне — камінь трісне (Нар. творч.).

Невдало женився — день за хмару закотився (Нар. творч.).

У другій частині міститься порівняння з тим, про що говориться в першій (можна вставити немов)
Друга частина виражає різку зміну подій
Говорить — шовком вишиває. (Нар. творч.)
Одчинилися двері — мачуха. (Б. Грінченко)
4.    Підведення підсумків уроку.
5.    Домашнє завдання.

 

Шановні відвідувачі цього сайту! Окремі структурні частини тексту (формули, таблиці, малюнки тощо) можуть бути відсутні в його електронній версії. Для отримання повної версії тексту, що Вас зацікавив, звертайтеся, будь ласка, за: ICQ: 604-606-238, e-mail: Apgrate9@meta.ua

Загрузка...
>